جدیدترین مطالب

حقوق

کتاب حقوقی جعل و استفاده از سند مجعول

کتاب حقوقی جعل و استفاده از سند مجعول انتشار: سازمان قضایی نیروهای مسلح جرم جعل و استفاده از سند مجعول دارای جنبه عمومی است یعنی حتی اگر شاکی پس از طرح شکایت رضایت هم بدهد باز مجرم به جرم جعل و استفاده از سند مجعول مجازات خواهد شد فقط ممکن است قاضی این رضایت را موجبی برای تخفیف مجازات قرار ... ادامه مطلب »

قوانین چک به زبان ساده

قوانین چک به زبان ساده نویسنده: پروانه فیض اللهی استفاده از چک از دیرباز در بین جوامع مختلف به سبب کاهش مشکلات حمل پول رواج یافت اما آنچه قرار بود روزی سبب آرامش مان شود این روزها بلای جانمان شده و انتشار گزارش های متعدد درخصوص افزایش حجم چک های برگشتی در کشورمان موجب نگرانی کارشناسان شده است. در این ... ادامه مطلب »

مطالعه تطبیقی حق دولت ها بر مالکیت و حاکمیت منابع نفت و گاز

عنوان: مطالعه تطبیقی حق دولت ها بر مالکیت و حاکمیت منابع نفت و گاز نویسندگان: الهام امین زاده  – علی نیک بخش شرفشاده فصلنامه مطالعات حقوق انرژی بهار و تابستان ۱۳۹۴ تاریخ تحول قراردادهای نفتی و جنبش های ملی همواره با این مهم همراه بوده که مالکیت منابع زیر زمینی نفت و گاز در ید مبسوط دولت میزبان باقی بماند ... ادامه مطلب »

قرائت فقهی حقوق اقتصادی

عنوان: قرائت فقهی حقوق اقتصادی نویسنده: سید علی محمد یثربی بهار و تابستان ۹۳ فصلنامه حقوق خصوصی فقه اسلامی ریشه حقوق و مکتب اقتصادی و محیط پرورش علم اقتصاد اسلامی و رکن رکین نظام اقتصاد اسلامی است. حقوق و اقتصاد دو شعبه از علوم انسانی اند که پیش از قرن ۱۸ مستقل از یکدیگر نبوده اند. با گسترش روش شناسی ... ادامه مطلب »

مبانی نظریه استحقاقی در حقوق زنان

عنوان: مبانی نظریه عدالت استحقاقی در حقوق زنان نویسنده: فرج اله هدایت نیا فصلنامه حقوق اسلامی پاییز۹۳ از زمان صدور اعلامیه جهانی حقوق بشر و تأکید آن بر اصل مساوات حقوقی میان زنان و  مردان، برخی فعالان حقوق بشر و گروهی از مدافعان حقوق زن به نظریه «عدالت استحقاقی» و تفاوتهای موجود در نظام حقوقی اسلام، به ویژه در حوزه ... ادامه مطلب »

محورها و مصادیق حقوق شهروندی از منظر امام خمینی (ره)

عنوان مقاله: محورها و مصادیق حقوق شهروندی از منظر امام خمینی (ره) نویسندگان: امیر عظیمی دولت آبادی – مهسا میرحسینی فصلنامه علمی پژوهشی پژوهشنامه انقلاب اسلامی زمستان ۱۳۹۳ با وجود سابقه اندک حقوق شهروندی در ایران و با وجود شرایط خاص جامعه ایران در ابتدای پیروزی انقلاب، حقوق شهروندی در نزد امام خمینی (ره)، مسأله و دغدغه ای جدی بوده ... ادامه مطلب »