جدیدترین مطالب

ایجاد شماره صفحه و header & footer متفاوت در word

با سلام خدمت شما دوستان عزیز
در این مقاله قصد داریم موارد زیر را بررسی کنیم:
نحوه ایجاد سر صفحه (header) و پا صفحه (footer)
نحوه ایجاد شماره صفحه
سکشن بندی صفحات جهت ایجاد سر صفحه ها و شماره صفحات متفاوت

مراحل گفته شده در این مقاله در Word 2007 & 2010 کاملا مشابه است و اگر از Word 2003 استفاده میکنید عاجزانه تقاضا داریم به ورژن های بالاتر کوچ کنید!!

درج header & footer:

سر صفحه و پا صفحه یکی از امکانات ورد می باشد که به ما امکان درج یک متن (مثلا عنوان فصل) یا یک تصویر (مثلا آرم شرکت) و یا حتی شماره صفحه را می دهد.
برخی مواقع لازم است این سر صفحه ها در فصل های مختلف یک کتاب یا مقاله متفاوت باشند. برخی به اشتباه مطالب خود را در چندین فایل جداگانه تایپ میکنند غافل از این که نرم افزار word به راحتی می تواند این کار را برای ما انجام دهد. به این صورت که صفحات ابتدایی با حروف الفبا و مابقی صفحات با اعداد شماره گذاری شوند یا حتی صفحات زوج و فرد دارای سر صفحه یا پا صفحه متفاوتی باشند.
در تب insert روی header یا footer کلیک کنید و یکی از قالبهای آماده را انتخاب کنید و یا می توانید از گزینه های edit header و edit footer کلیک کنید و به دلخواه خودتان یک سر صفحه و پا صفحه طراحی کنید.

Image

در صورتی که می خواهید صفحات زوج و فرد دارای سر صفحه و پا صفحه متفاوتی باشند در تب page layout و برگه ی page setup روی تیک کوچک گوشه ی آن کلیک کنید تا صفحه page setup باز شود.

Image

در اینجا تیک odd and even Different را فعال کنید. حال برای صفحات زوج و فرد سر صفحه و پا صفحه متفاوت ایجاد کنید.

Image

لازم به ذکر است که برخی از قالب های آماده Header & Footer مخصوص صفحات زوج یا فرد می باشند.

درج شماره صفحه:

در تب Insert و برگه ی Header & Footer روی گزینه ی Page Number کلیک و یکی از قالبهای آماده را انتخاب کنید. در صورت انتخاب page X of Y می توانید علاوه بر شماره صفحه ی جاری، تعداد تمامی صفحات را مشاهده کنید.

Image

اگر میخواهید این قالب را به صورت فارسی بنویسید، با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+shift آن را به سمت راست صفحه منتقل کرده و به ترتیب به جای عبارات page و of عبارات صفحه و از را درج کنید.
اگر میخواهید صفحه اول بدون شماره درج شود از منوی ایجاد شده ی Design گزینه یfirst page Different را فعال کرده سپس در همین برگه از قسمت Page Number گزینه ی Format Page Numbers را انتخاب کرده و از قسمت Page Numbering مقدار Start at را به ۰ تغییر دهید.

Image
Image

ایجاد سکشن (بخش) جدید:

در این قسمت ابتدا لازم است تا با مفهوم سکشن بندی آشنا شویم. با این ابزار می توانیم چیدمان متفاوتی در داخل یک صفحه و یا ما بین صفحات داشته باشیم. مثلا اگر بخواهید چکیده یک مقاله را به صورت تک ستونه و در ادامه همان صفحه، متن مقاله را دو ستونه بنویسید می توانید در آن صفحه یک سکشن جدید ایجاد کنید و قالب نوشتن متن را انتخاب کنید.

Image

انواع سکشن هایی که می توان ایجاد کرد:

  • Next Page:

از این طریق بخش جدیدی در ابتدای صفحه بعد ایجاد می شود.

  • Continues:

از این طریق بخش جدیدی در همین صفحه ایجاد می شود.

  • Odd Page & Even Page:

از این طریق بخش جدیدی در ابتدای صفحات زوج یا فرد ایجاد می شود.

Image

شما می توانید در یک فایل سکشن های متعددی ایجاد کرده و در آن سکشن ها فرمتهای متفاوتی مثل شماره صفحه متفاوت، حاشیه متفاوت، اندازه کاغذ متفاوت، جهت عمودی و افقی کاغذ، تعداد سطرها و ستونهای متفاوت، سر صفحه و پا صفحه متفاوت اعمال کنید.
به عنوان مثال می خواهید:
شماره صفحات فهرست به صورت الفبایی و بقیه صفحات متن با اعداد شماره گذاری شوند.
می خواهید در یکی از صفحات برای درج شکل یا جدول، یک صفحه افقی داشته باشید.
می خواهید سر صفحه هر فصل از مقاله یا پروژه ی شما از دیگر فصل ها متفاوت باشد.
می خواهید لیست مراجع را به جای انتهای کتاب در انتهای هر فصل داشته باشید.
برای تمامی کارهای بالا فقط کافیست یک سکشن جدید ایجاد کرده و ارتباط آن را با صفحات قبلی قطع کنید.
برای مثال فرض کنید می خواهیم شماره صفحات فهرست با حروف الفبا و ما بقی متن با عدد شماره گذاری شود.
پس از نوشتن کامل سند، به انتهای متنی بروید که بعد از آن متن اصلی شما آغاز می شود. (به عنوان مثال، انتهای صفحه ی فهرست) و در تب Page Layout و در بخش Page Setup بر روی Break کلیک کنید. در این منو، گزینه ی Next Page را انتخاب کنید. با این کار صفحات فهرست و ما قبل آن از متن اصلی جدا می شود.

Image

حال لازم است تا اتصال بین این دو سکشن را قطع کنید تا تغییر اعمال شده در سکشن اول در سکشن دوم اعمال نشود. (فرض می کنیم قرار است شماره صفحه در بالای سند قرار گیرد.) برای این کار از منوی Insert گزینه ی Header و پس از آن گزینه ی Header Edit را انتخاب می کنیم تا وارد محیط Design شویم. مکان نما را در سر صفحه سکشن دوم (سکشن بعدی) (جایی که قرار است شماره صفحه به عدد درج شود) قرار داده و گزینه ی link to previous را غیر فعال کنید. با انجام این کار ارتباط بخش دوم از بخش اول قطع خواهد شد.

Image

اگر میخواستید شماره صفحه در پایین درج شود همین مراحل را در پا صفحه طی نمایید.
دقت کنید اگر در سر صفحه یا پا صفحه بخش اول کلیک کنید گزینه ی link to previous غیر فعال است چون بخش دیگری قبل از آن وجود ندارد.
حال مکان نما را در سر صفحه ی یکی از صفحات سکشن دوم قرار داده و از طریق Page Number در تب Design شماره صفحه را وارد کرده و از قسمت Format Page Number در مقابل عبارت start at عدد ۱ یا هر عدد دلخواه دیگر که میخواهید شماره ها از آن شروع شوند را انتخاب کنید. بدین ترتیب صفحات سکشن دوم با عدد انتخابی شما شماره گذاری خواهند شد.
اگر میخواهید سر صفحه یا پا صفحه ی متفاوتی داشته باشید هم باید به همین روش عمل نمایید مجدداً تاکید میکنیم اگر میخواهید سر صفحه متفاوت باشد باید ارتباط سر صفحه ها با هم قطع شود و اگر می خواهید پا صفحه متفاوت باشد باید ارتباط پا صفحه ها قطع شود.

Image

اکنون مکان نما را به سر صفحه یکی از صفحات سکشن اول برده و این بار از Format Page Number حالت حروف الفبا را انتخاب کنید.
اگر خواستید یک برگه افقی و یا اندازه ای متفاوت با بقیه داشته باشد:
باید این برگه را به عنوان یک بخش جداگانه در نظر بگیرید. یعنی متن شما به سه بخش تقسیم می شود:
بخش اول: صفحات قبل از صفحه ی افقی
بخش دوم: صفحه ی افقی
بخش سوم: صفحات بعد از صفحه ی افقی
اکنون ارتباط ۳ بخش را با هم قطع کنید، مکان نما را به بخشی که می خواهید افقی شود برده و از برگه ی Page setup و از قسمت Margins حالت Landscape را انتخاب کنید تا صفحه افقی شود.

نویسنده: مصطفی سعیدفر
منبع: انجمن حرفه ای های فناوری اطلاعات ایران

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*