جدیدترین مطالب

چگونه در Word فهرست مطالب را بصورت خودکار ایجاد کنیم؟

سلام، همانگونه که میدانید ایجاد فهرست مطالب در مقالات و کتابها، یکی از مهمترین قسمتهای سند خواهد بود که اگر بخواهیم بصورت دستی (Manual) آن را تنظیم کنیم با مشکلات زیادی روبرو خواهیم بود از جمله اینکه در صورت تغییر در شماره صفحات و یا عناوین، میبایست مجدداً فهرست مطالب را تنظیم نمائیم. لذا در این مقاله در ادامه مقاله با عنوان «چگونه شماره صفحات و هدرهای متفاوت برای یک سند (Document) در WORD تعریف کنیم؟» به آموزش ایجاد فهرست مطالب بصورت خودکار در Word میپردازم، امیدوارم مفید واقع گردد.

در ابتدا به این نکته توجّه نمائید که، عناوین و یا موضوعاتی را که قصد دارید در فهرست مطالب به نمایش درآیند، میبایست مشخص باشند. در اکثر مقالات و یا کتاب ها، عناوین با قالب (فونت ، سایز ، ترازبندی (مثلاً وسط چین)و ..) متفاوتی نسبت به سایر متنها مشخص میگردند.

ما برای مشخص کردن عناوین در متن، از Styles استفاده میکنیم. بدین صورت که اوّلین عنوانمان را در متن انتخاب کرده و قالب (فونت، سایز، ترازبندی و …) مورد نظرمان را به آن اعمال میکنیم:

Image

سپس از تب Home، گروه Styles، گزینه Creat a style را انتخاب مینمائیم:

Image

و عنوان Titr 1 را برای این قالب انتخاب میکنیم:

Image

در همین قسمت با استفاده از گزینه Modify قادر به تغییر مشخصات قالب (فونت، سایز و ترازبندی) آن خواهید بود:

Image

سپس روی ok کلیک کنید. تا به اینجا شما مشخص نمودید که عنوان اولتان با قالب Titr 1 در متن نمایان است و اگر دقت کرده باشید عنوان Titr 1 در قسمت Styles ظاهر شده است:

Image

هم اکنون با مرور ادامه متنمان، عناوینی که اصلی میباشند را انتخاب نموده و بر روی استایل Titr 1 که در بالا مشخص شده کلیک میکنیم تا قالب تعریف شده را به آن اعمال کنیم:

Image

سپس در ادامه، عناوینی که زیر مجموعه عناوین اصلی محسوب می شوند را انتخاب و همانند قبل قالب خاصی را برای آن مشخص میکنیم و سپس از تب Home، گروه Styles، گزینه Creat a style را انتخاب مینمائیم و نام استایل را Titr 2 قرار میدهیم:

Image

در حال حاضر تمامی عناوینی که با Titr 2 قالب بندی میشوند، زیر مجموعه عناوین Titr 1 خواهند بود.
و به همین ترتیب کل متن را مرور کرده و عناوین را با توجه به این که عناوین اصلی هستند یا زیر مجموعه، با استایل مربوط به خود مشخص نمائید. و اگر احتیاج به تعریف زیر مجموعه سوّم برای عناوین بود ، Titr 3 را نیز به استایل ها اضافه مینمائیم:

Image

پس از این که تمامی عناوین را با استایل مربوطه مشخص نمودیم؛ در ابتدای مقاله یا کتاب کلیک میکنیم، و با استفاده از کلیدهای Ctrl+Enter ، یک صفحه خالی برای درج فهرست مطالب، ایجاد میکنیم:

Image

سپس در اولین سطر از صفحه کلیک کرده و از تب References ، از کشوئی Table of Contents گزینه Custem Table of Content را انتخاب میکنیم:

Image
Image

سپس گزینه Options را انتخاب مینمائیم:

Image

همانگونه که ملاحظه میکنید در قسمت TOC Level اعداد ۱ و ۲ و ۳ روبروی عناوین استایلهای Heading1,2,3 بصورت پیشفرض وجود دارد. اعداد را Delete نموده و با استفاده از Scroll Bar عناوین استایلهائی را که خودمان تعریف نمودیم پیدا کرده و اعداد ۱ و ۲ و ۳ را به ترتیب مقابل Titr 1,2,3 درج مینمائیم:

Image

پس از انجام این کار و انتخاب گزینه Ok فهرست مطالب به صورت خودکار در صفحه اوّل درج میگردد.

Image

نکته۱: همانگونه که ملاحظه میکنید، عناوینی که با Titr 2 قالب بندی شده اند نسبت به عناوین با قالب Titr 1 مقدار تورفتگی در فهرست را خواهند داشت و این به دلیل این است که Titr 2 زیر مجموعه Titr 1و Level پائینتری را داراست.

نکته۲: اگر بر روی هر موضوع از فهرست با نگه داشتن کلید Ctrl کلیک کنیم، به همان موضوع در متن اصلی جابجا خواهیم شد.

نکته۳: اگر فهرست ایجاد شده همانند تصویر بالا، راست چین نبود، مطابق شکل زیر، کل فهرست را انتخاب کرده و گزینه Right To Left را انتخاب نمائید:

Image

نکته ۴: پس از ایجاد فهرست، در صورت تغییر در شماره صفحات و یا عناوین در مقاله، کافیست فهرست را انتخاب کرده و راست کلیک نمائید، سپس گزینه Update Field را انتخاب کنید:

Image
Image

گزینه Update Page number only صرفاً برای درج تغییرات مربوط یه شماره صفحات میباشد، و گزینه Update Entire Table علاوه بر تغییرات مربوط به شماره صفحات، تغییرات مربوط به متن عناوین را نیز به فهرست اعمال مینماید.

نویسنده: محمود کیاستی
منبع: انجمن حرفه ای های فناوری اطلاعات ایران

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*