جدیدترین مطالب

دانلود فایل آشنایی کلی با قارچ ها

دانلود فایل آشنایی کلی با قارچ هادسته: صنایع غذایی
بازدید: ۴ بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: ۹۰ کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: ۴۹

قارچ
دسته بندی قارچها
قارچهای صدفی
بذر زنی
قارچ دکمه ای
کود کمپوست
بیماریهای قارچی

قیمت فایل فقط ۸,۵۰۰ تومان

خرید

مقدمه

« تاریخچه پرورش قارچ خوراکی »

« دسته بندی قارچها »

« تشخیص قارچهای خوراکی و سَمّی از یکدیگر»

« آشنایی با انواع قارچهای صدفی »

« شناسایی اصول تهیه بستر  قارچ صدفی »

« شناسایی اصول تهیه بذر قارچ صدفی »

روش بذر زنی :

« آشنایی با بذر قارچهای خوراکی »

« شناسایی اصول تهیه اسپان قارچ با کود اسب »

ضدعفونی سالن کشت                                                   

روشهای کشت قارچ صدفی

شناسایی اصول عملیات اجرایی(مرحله داشت)پرورش قارچ صدفی

« اصول برداشت محصول »

« اصول بسته بندی محصول »

تاریخچه ی قارچ دکمه ای

آشنایی با مفهوم سویه یا استرین

« اصول تهیه اسپان قارچ با استفاده از بذر غلات »

« آشنایی با مفهوم کود کمپوست »

« مواد و نحوه به عمل آوردن کود کمپوست »

« آشنایی با فرمولبندی کمپوست »

« مزایای کمپوست مصنوعی »

:: ویژگیهای سوله تهیه كمپوست

« روشهای تولید کود کمپوست »

« مراحل به عمل آوری کمپوست به روش دراز مدت »

« شناسایی اصول روش کوتاه مدت تهیه کمپوست »

« آشنایی با روشهای آماده سازی بستر »

آشنایی با خاک پوششی بستر سالن های پرورش قارچ

« شناسایی اصول ضدّ عفونی خاک پوششی »

« آشنایی با مناسبترین زمان خاک دهی »

« اصول مراقبت از بسترها پس از خاک دهی »

داشت

شناسایی اصول هوادهی سالن های پرورش :

شناسایی اصول بسته بندی محصول و درجه بندی قارچ دکمه ای

شناسایی اصول تبدیل و نگهداری قارچ های خوراکی

« بیماریهای قارچی »

« بیماریهای باکتریایی »

« بیماریهای ویروسی »

روشهای کنترل بیماری:

« آفات »

« بیماری فیزیولوژیکی »

« کنترل آفات و بیماریها »

منابع

مقدمه

انسان از زمانهای بسیار دور با قارچ آشنا بوده است. عامه مردم با قارچهای چتری خوراکی که بر روی درختانِ در حال پوسیدن وجود داشت آشنا هستند، افراد مختلف از راههای گوناگون در طول زندگی با قارچ سروکار دارند. به عنوان مثال عده ای در کارخانه ها به خصوص کارخانه های صنایع غذایی و دارویی ساخت آنتی بیوتیک ها و تهیه الکل از قارچ استفاده می نمایند، همچنین بیماریهای مختلف پوستی و کچلی که در بین مردم رایج می باشد منشاء قارچی دارند.

این مساله باعث شده است همواره این سوال در ذهن بشر، نقش ببندد که قارچ چیست و نحوه تشخیص و شناسایی آن چگونه می باشد.

قارچ ها موجودات متنوعی بوده که به دلیل اختلافات زیادی که با گیاهان و جانوران دارند، امروزه به یک سلسله جداگانه تعلق یافته اند.

در دنیای قارچ شناسی هزاران نوع قارچ در شکل، اندازه و رنگهای گوناگون وجود دارند. از قارچهای کوچک در حد یک باکتری تا قارچهای بزرگ با کلاهکی در حد ۱۸ سانتیمتر (قطر کلاهک) و ساقه ای به ارتفاع ۶۰ تا ۷۰ سانتیمتر در میان آنها دیده شده است. همچنین قارچهای غول پیکری دیده شده است که قطر آنها به ۲ متر نیز رسیده است. قارچها دارای رنگ آمیزی بسیار متنوع و اعجاب انگیز می باشند به طوریکه قارچهای با رنگهای سایه دارِ قرمز، بنفش پررنگ، سفید، سیاه و … نیز یافت شده اند.

همچنین کلاهک قارچهای دارای طرحهای گوناگون می باشند که در بعضی از آنها سطح کلاهک همانند مخمل نرم و پرزدار است و در برخی دیگر لکه هایی به شکل دایره و به رنگهای زرد و قرمز و سیاه یا بنفش وجود دارد.

قارچها دارای عطر و طعم و مزه کاملا متنوعی هستند به طوریکه بعضی از آنها دارای بو و طعم مطبوعی بوده و بعضی دیگر تلخ می باشند.

« تاریخچه پرورش قارچ خوراکی »

با توجه به آنکه قارچها سرشار از مواد غذایی گوناگونی می باشند میتوان با اطمینان ادعا نمود که تاریخ مصرف قارچ به عنوان غذا و دارو به زمانهای بسیار دور برمیگردد و بشر از زمانهای دور با این ماده غذایی آشنا بوده است و این ماده را به عنوان مواد غذایی بر جیره غذایی خود افزوده است.

آزتک ها از قارچها به عنوان مواد توهم زا در فالگیری استفاده می کردند و قارچ را گوشت خدا معرفی می کردند. در نوشته های کلاسیک و مذهبی بابلیان قدیم و یونان و رُمی ها نیز در مورد استفاده از قارچها مطالبی آمده است. قارچها در آسیای شرقی حدود ۲۰۰۰ سال قبل در چین و ژاپن پرورش داده میشد و در کشورهای غربی نیز کم و بیش تاریخ استفاده از قارچ به سالهای قبل از میلاد می رسد…. ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح یک پزشک یونانی به نام نیکاندر به روشی ابتدایی قارچ را پرورش داد و چند سال بعد دیوسکورید روش ساده دیگری را برای تولید قارچ ابداع کرد.

در این میان فرد دیگری نیز روشهای مختلفی را برای پرورش قارچ ارائه دادند که مشکل همه این روشها کِشت انها در فضای آزاد بود زیرا پرورش قارچ در زمستان به علت سرما و یخبندان و در تابستان به علت گرما و وجود انگلها و بیماریهای گوناگون امکان پذیر نبود. به همین دلیل به مرور به فکر کِشت قارچ در گلخانه برای اولین بار در سال ۱۷۵۴ در سوئد ابداع شد و پس از آن به انگلستان و سایر نقاط اروپا گسترش یافت از آنجا که قارچ در تاریکی بهتر رشد می نماید، در اوایل قرن نوزدهم کِشت و پرورش آن در غارهای طبیعی در فرانسه توسعه زیادی پیدا کرد و در اوایل نیمه دوم قرن نوزدهم پرورش قارچهای خوراکی از اروپا به ایالات متحده آمریکا سرایت کرد و به سرعت در مناطق مختلف سالن های ویژه ای برای پرورش قارچ خوراکی بنا شد و در سال ۱۹۱۰ در ایالات متحده آمریکا سالن های استاندارد پرورش قارچ همراه با کنترل دقیق درجه حرارت، رطوبت و تهویه در تمام فصول سال ساخته شده اند.

در سالهای ۱۹۳۸ و ۱۹۴۶یک انقلاب صنعتی نیز در تهیه کمپوست مصنوعی برای صنعت پرورش قارچهای خوراکی به وجود آمد، اگرچه روشهای مختف کاشت و برداشت قارچهای خوراکی در کشورهای مختلف آسیایی برای مردم تقریباً شناخته شده است ولی روشهای کاشت و پرورش علمی آن نیز هنوز به خوبی توسعه نیافته است. هندوستان از جمله کشورهای آسیایی است که در آن پرورش قارچ خوراکی توسعه مناسبی یافته است و از سال ۱۹۴۱ تحقیقات خوبی پیرامون تکنولوژی تولید و پرورش قارچ در این کشور صورت می گیرد.

« دسته بندی قارچها »

الف) قارچهای خوراکی:

قارچهای خوراکی که چه به صورت ماده اصلی مواد غذایی و چه به صورت قارچهای خوراکی خودرو در فصل بهار و پاییز در طبیعت به محض اینکه محیط آماده می شود، می روید ( دما، رطوبت، نور ) و به طور سنتی مورد بهره برداری قرار می گیرد. قارچهای پرورشی در محیط مصنوعی با تنظیم میزان رطوبت، درجه حرارت مناسب و آماده سازی بستر به دست انسان کِشت شده و پرورش داده می شود. قارچهای چتری متعلق به زیر رده هلوبازیدیومسیت و رده بازیدیومسیت بوده و آن گروه از آنها که خوراکی هستند را اصطلاحاً ماشروم می نامند.

قارچهای خوراکی به دو دسته تقسیم میشوند:

۱-    قارچهای خوراکی میکروسکپی (مخمر): این گروه از قارچها به صورت تازه و خشک مورد مصرف قرار می گیرند و از نظر مواد غذایی غنی و باارزش می باشد و دارای پروتئین، قند، چربی، ویتامین و آنزیم هایی مانند: هیدروژناز و پپسین و … می باشند. از قارچهای میکروسکپی مهم می توان مخمر آب جو و خمیر ترش را نام برد.

۲-      قارچهای خوراکی ماکروسکپی : این گروه از قارچها علاوه بر مصرف مستقیم در صنایع داروسازی، کنسروسازی، نوشابه سازی و غیره نیز به کار برده می شود. از مهمترین قارچهای این گروه می توان قارچ صدفی و دکمه ای را نام برد.

فایل ورد ۴۹ اسلاید

قیمت فایل فقط ۸,۵۰۰ تومان

خرید

برچسب ها : قارچ , دسته بندی قارچها , قارچهای صدفی , بذر زنی , قارچ دکمه ای , کود کمپوست , بیماریهای قارچی

Let’s block ads! (Why?)

آخرین محصولات فروشگاه فایل نگارا

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*